مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» طرز تهیه کته با ماهی دودی | غذای محلی رشت

طرز تهیه کته با ماهی دودی | غذای محلی رشت

در استان گیلان به عنوان چاشنی در کنار غذا‌های باقلا قاتق، ترش تره و ترش واش قرار میگیرد. در واقع ماهی دودی مانند ترشی در غذا‌های گیلانی سرو میشود. در گذشته نمک‌سود کردن و دود دادن از روش‌های افزایش زمان نگهداری غذاها محسوب می‌شد. روشی به ویژه برای گوشت های قرمز و ماهی‌ به کار می‌رفت. دودی‌کردن فساد ماده غذایی را به تاخیر انداخته و طعم خاصی نیز به آن می‌بخشد.

مواد لازم : برای 3 نفر

3 پیمانه برنج

3 قاشق غذاخوری روغن

1 قاشق چای‌خوری نمک

1 برش حلقه 5 سانتی فیله ماهی دودی

ای فروغِ ماهِ حُسن، از روی رخشان شما مطلب مرتبط ای فروغِ ماهِ حُسن، از روی رخشان شما

طرز تهیه :

فلس‌ها، سر و دم آن را جدا و به مدت 5 تا 10ساعت در آب سرد قرار دهید. در این مدت چندبار آب آن را عوض کنید تا شوری ماهی گرفته شود.

برنج را بشورید و روی آن، یک بند انگشت بالاتر از برنج، آب بریزید. با توجه به شوری ماهی، بهتر است برنج را بی‌ نمک یا کم‌ نمک بپزید. شعله را زیاد کنید تا آب به جوش بیاید، سپس حرارت را کم کرده

تا آب برنج کشیده شودو بعد کره یا روغن را اضافه و برنج را دم کنید.

قبل از بستن درب قابلمه یک قطعه ماهی دودی را در کاسه‌ای چینی یا سفالی بگذارید و روی برنج قرار دهید. به این ترتیب تا برنج دم بکشد ماهی هم به آرامی بخارپز خواهد شد.بعد از 30 تا 45 دقیقه، کاسه ماهی را بردارید و آب آن را دور بریزید، پس از جداکردن پوست ماهی، آن را تکه‌تکه کرده و به همراه کته سرو کنید.

یا میتوانید ماهی دودی را پس از گرفتن شوری آن خشک کرده و در کمی روغن سرخ کنید. به این ترتیب ماهی دودی خشک شده با پلو خواهید داشت. برای دودی‌ کردن ماهی آن را نمک‌سود کرده و در اتاقی مخصوص دود می‌دهند. البته باید بدانید ماهی شور و ماهی دودی یکی نیستند، ماهی شور فقط نمک‌سود می‌شود اما دود نمی‌بیند. البته این نوع ماهی را باید از مکان‌های مورد اعتماد تهیه کنید. زیرا در روش‌های غیر استاندارد دود دادن، برخی مواد مضر روی ماهی جمع می‌شوند.

سود و زیان مصرف ماهی شور

فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر مشاهده