بازدید سایت خود را میلیونی کنید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» طرز تهیه پلو مجبوس با سالاد فتوش عربی

طرز تهیه پلو مجبوس با سالاد فتوش عربی

غذاهای عربی واقعا خوشمزه و با طعمی عالی است که نزدیک به ذائقه ایرانیان است ، مانند مجبوس یا مکبوس که یک پلوی مخلوط عربی است که مخلوطی از پلو با ادویه های مختلف بهمراه مرغ می باشد. با درست کردن این غذا طعم و مزه ای متفاوت را تجربه می کنید.

مواد لازم:

1/2 پیمانه لپه

1/4 پیمانه گلاب اختیاری

1/2 قاشق مرباخوری زردچوبه

1/2 قاشق مرباخوری نمک

ای فروغِ ماهِ حُسن، از روی رخشان شما مطلب مرتبط ای فروغِ ماهِ حُسن، از روی رخشان شما

1/2 پیمانه روغن ذرت

10 دانه هل

6 پیمانه برنج

1 قاشق مرباخوری زعفران

1 مرغ حدود 2 کیلو

1 عدد پیاز بزرگ

7 دانه میخک

2 تکه دارچین

2 عدد لیمو عمانی

4 عدد برگ بو

مواد لازم : مخلوط روی پلو

1/4 پیمانه کشمش

1/2 قاشق مرباخوری نمک

 2 قاشق غذا خوری روغن مایع

2 عدد اندازه بزرگ پیاز خرد شده

2 قاشق مرباخوری ادویه مخلوط

1 قاشق مرباخوری پودر لیمو عمانی

مواد لازم : برای سس پلو

1/4 قاشق مرباخوری فلفل سیاه

1/2 قاشق مرباخوری فلفل قرمز تند

1/2 پیمانه آب

4 عدد گوجه فرنگی

2 حبه سیر

1 قاشق مرباخوری نمک

2 قاشق غذاخوری رب گوجه فرنگی

طرز تهیه:

برنج را در آب نمک ولرم برای یک ساعت یا بیشتر بخوابانید.لپه را در آب بخیسانید. زعفران را در یک لیوان کوچک با گلاب مخلوط کنید و کنار بگذارید.

مرغ را در قابلمه ای بزرگ گذاشته آب، پیاز، میخک، هل، لیمو عمانی، برگ بو، زردچوبه و نمک را روی آن بریزید. در قابلمه را ببندید و بگذارید برای 40-45 دقیقه روی حرارت متوسط بپزد.مرغ را از آب جدا کرده، آب آن را صاف کنید. لپه را در یک قابلمه کوچک روی حرارت متوسط بپزید ولی نگذارید خیلی نرم شود.

در یک تابه پیازخرد شده را در روغن داغ سرخ کنید تا طلایی رنگ شود. کشمش، لپه، ادویه، لیمو عمانی ، فلفل سیاه و نمک را اضافه کنید و هم بزنید.در یک تابه ی پهن دیگر، مرغ را در روغن داغ سرخ کنید.

روغن سرخ کردن مرغ را در یک قابلمه بزرگ ریخته، آن را خوب داغ کنید. برنج را به آن اضافه کنید. کمی هم بزنید. آب مرغ را به برنج اضافه کنید طوری که ارتفاع آن بالای برنج 2 سانتی متر باشد. اگر کم بود کمی آب اضافه کنید. برنج را روی حرارت زیاد بگذارید تا آب را به خود بگیرد و برنج را به شکل هرم درآورید و چند عدد سوراخ روی سطح آن ایجاد کنید. مخلوط زعفران و گلاب را در این سوراخ ها بریزید. مخلوط پیاز را روی یک طرف برنج بریزید. در قابلمه را محکم ببندید و بخار کند و بعد حرارت را کم کرده و به مدت 1 ساعت گذاشت تا پلو دم بکشد

طرز تهیه : سس

گوجه فرنگی را در آب داغ برای چند دقیقه بگذارید. پوست آن را بکنید.در مخلوط کن گوجه فرنگی، سیر و آب را با هم مخلوط کنید.در یک قابلمه کوچک مخلوط را بریزید و به آن فلفل سیاه، فلفل قرمز و رب گوجه اضافه کرده، روی حرارت کم برای 20-25 دقیقه بگذارید تا سس غلیظ شود.

مخلوط پیاز را جدا کنید. برنج را هم بزنید تا زعفران در آن پخش شود. برنج را در ظرف سرو بکشید و مرغ ها را روی آن بچینید. مخلوط پیاز را روی مرغ و برنج بریزید. و در کنار آن سس را سرو کنید.سالاد فتوش که با نام های فوتوش و فاتوش

از سالادهای معروف که ریشه عربی - ترکی دارد. این سالاد را جز سالادهای لبنانی و عربی دسته بندی می کنند اما ریشه این سالاد از فرهنگ عثمانی است .

ترکیب دلپذیری از سبزیجات تازه که با تکه های نان تُست شده و سینه مرغ گریل شده مخلوط و سرو می شود. سالاد فتوش با ترکیب انواع سبزیجات ، گوجه ، تربچه و تکه های تُست شده نان قرار می گیرند. نسبت به فصل ترکیب سبزیجات را می تواند تغییر داد و سبزیجات تازه فصل را جایگزین کرد. برای سس سالاد فتوش از ترکیب سماق با انواع چاشنی ها استفاده می شود

مواد لازم :

1/2 پیمانه پیاز ریز خلالی شده             

1/2 پیمانه زیتون به دو نیم شده

1/2 پیمانه خیار خرد شده 

1/2 از یک سینه مرغ گریل شده

3/4 پیمانه گوجه چیلی خرد شده

3 ساقه پیازچه فقط قسمت سبز ریز خرد شده

1 قاشق سوپخوری جعفری خرد شده  

3 عدد نان پیتا خرد شده

1 عدد کاهو خرد شده

1 حبه سیر پوره شده

1 قاشق سوپخوری سماق

2 عدد لیمو ترش آب گرفته شده

روغن زیتون به مقدار لازم

نمک و فلفل سیاه به مقدار لازم

پنیر فتا مکعبی خرد شده برای تزیین

طرز تهیه :

نان پیتا را به مثلث کوچک برش زده و در سینی فر بچینید.مقداری روغن زیتون روی تکه های نان بپاشیدوکمی هم زده تا تمام نان ها کمی آغشته شود.فر را روی 200 درجه سانتیگراد روشن و گرم کنید سینی را در فر روی طبقه وسط به مدت 5 تا 8 دقیقه قرار داده تا نان ها تُست و برشته شوندبین پخت نان کمی هم زده د تا دو طرف نان برشته گردد.نانهای تست شده را کنار بگذارید تا سرد شوند

سس سالاد فتوش

سیر له شده را در ظرفی بریزید و آب لیموترش را اضافه ، سماق را هم اضافه و با هم خوب ترکییب کنید و بعد نمک و فلفل، پیازچه ، جعفری ،گوجه فرنگی ، پیاز قرمز ،زیتون سیاه یا سبز، خیارها را با هم ترکیب کنید.

برگهای کاهو را در یک ظرف مناسب بریزید و روی آن را نان تست شده بریزید. تمام مواد سالاد را با مایه زیرین آن که ترکیبات سس بود کاملا مخلوط تا تمام ترکیبات سالاد با هم ترکیب شود ، بعد مرغ گریل شده و خرد شده را هم روی سالاد چیده و سرو است.

فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر مشاهده