مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» طرز تهیه انواع شیرینی خانگی برای اعیاد

طرز تهیه انواع شیرینی خانگی برای اعیاد

دسرها نقش مهمی در فرهنگ آشپزی و غذایی کشورهای جهان دارند. ایرانیان در ایام تعطیلات مانند عید نوروز چندین نوع شیرینی سرو می کنند که می خواهید همه آنها را بخرید. اگرچه اقلام خوش‌مزه زیادی وجود دارد که می‌توانید تهیه کنید،


شیرینی آردی نارگیلی

مواد لازم : برای 500 گرم

250 گرم یا 2 پیمانه آرد قنادی

125 گرم یا 1-1/4 پیمانه پودر نارگیل

150 گرم یا 1-1/4 پیمانه پودر قند

ای فروغِ ماهِ حُسن، از روی رخشان شما مطلب مرتبط ای فروغِ ماهِ حُسن، از روی رخشان شما

150 گرم روغن قنادی

طرز تهیه :

در ابتدا پودر نارگیل را آسیاب کرده تا نرمتر شود و بعد 50 گرم روغن قنادی حتما برای تهیه این شیرینی و یا 1/2 روغن صاف و 1/2روغن 50 بریزید و برای انسجام بیشتر این شیرینی روغن قنادی را حذف نکنید. پودر قند و روغن قنادی را توی یک ظرف بریزید و به مدت 7 دقیقه آن را کاملا هم زده تا سبک و حجیم شود.بعد پودر نارگیل را هم اضافه و کاملا مخلوط کنید تا یکدست و صاف شود.

آرد را کم کم به مواد فوق اضافه و هم بزنید تا مانند خمیر جمع شود ، بعد خمیر را دوبار چرخ کرده تا نرم و منسجم شود و یا می توانید داخل غذاساز بریزید و چند پالس بزنید تا خمیر نرمی حاصل شود.

خمیر را بین دو نایلون به قطر 1 سانت باز کرده و با کاتر دلخواه قالب بزنید و توی سینی با فاصله قرار دهید و با پودر پسته روی آن را تزیین کنید.

سینی را توی فر با دمای170درجه به مدت 10 تا 12 دقیقه قرار دهید وقتیکه شیرینی آماده شد آن را از فر خارج کرده و بگذارید تا کاملا سرد شود.

برای فر برقی و توستر دما را 20 درجه کمتر تنظیم کنید.شیرینی را در جای خشک و خنک به مدت 3 ماه نگهداری کنید. باید کاملا سرد شود و اگر وقتیکه داغ است شیرینی نارگیلی را جدا نکنید پودر می شود.

اگر چرخ گوشت یا غذاساز ندارید می توانید با نوک انگشت خمیر را منسجم کنید و بمدت 12ساعت در یخچال بگذارید سپس کاتر بزنید.

شیرینی اشکی

مواد لازم:

500 گرم آرد

200 گرم کره

1/2 پیمانه پودر قند

1/2 قاشق چایخوری وانیل

2 عدد رده تخم مرغ

4 قاشق غاخوری شیر

4 قاشق غذاخوری عسل

8 قاشق غذاخوری روغن مایع

طرز تهیه:

کره را بدمای محیط برسانید تا کمی نرم شود بعد با پودر قند توی کاسه همزن بریزید و خوب هم بزنید تا کره سفید رنگ و پوک شود و در بین هم زدن کره را از دیواره ظرف تمیز کنید.

زرده را به همراه وانیل اضافه و هم بزنید شیر و عسل را به ترتیب اضافه و با افزودن هر کدام1دقیقه مواد را هم بزنید تا کاملا یکدست شوند.

کمی آرد به مواد فوق اضافه و در ادامه روغن مایع را بریزید و شروع به اضافه کردن آرد کرده تا مانند خمیر جمع شود نباید بیش از اندازه آرد بریزید در حدی که خمیر جمع شود کافی می باشد سپس با نوک انگشت کمی ورز دهید تا حالت بگیرد و زمانی که خمیر را گلوله می کنید نباید ترک داشته باشد. خمیر شیرینی را داخل نایلون گذاشته و بمدت 1 ساعت داخل یخچال قرار دهید تا استراحت کند.

خمیر را بین دو نایلون وردنه بکشید و با کاتر نان چایی یا کاتر دلخواه قالب بزنید و شیرینی های آماده شده را روی سینی فر قرار دهید سپس سینی را داخل فر از قبل گرم شده بگذارید بمدت ۱۵ دقیقه با دمای 180درجه تا شیرینی اشکی پخته شوند بعد از پخت بگذارید تا شیرینی کاملا خنک شوند بعد از روی سینی فر جدا کنید.

برای تزئین شیرینی اشکی مقداری شکلات قهوه ای ذوب و تا نصفه شیرینی ها را داخل آن بزنید و به دلخواه با مغز بادام و پودر پسته تزئین کنید.

شیرینی اتریشی

مواد لازم: حدود 25 تا 30 عدد

100 گرم مارگارین یا کره

125 گرم آرد

1/2 قاشق چایخوری وانیل

50 گرم شکلات برای تزیین

40 گرم پودر قند

2 عدد زرده تخم مرغ

پودر پسته یا نارگیل برای تزئین

طرز تهیه:

آرد را سه بار الک کرده تا سبک شود. فر را با دمای 130درجه بمدت 15دقیقه گرم کنید. کف سینی فر را کاغذ روغنی انداخته و روی آن را کمی چرب کنید. کره یا مارگارین را در دمای محیط بگذارید تا نرم شود. زرده را از سفیده تخم مرغ جدا کنید.

کره یا ماگارین نرم شده را داخل کاسه همزن بریزید و پودر قند را به آن اضافه و با دور تند همزن بزنید تا کرم رنگ شود حتما در حین همزدن با لیسک دور گیری کرده تا تمام کره هم بخورد وگرنه بوی خامی آن در شیرینی احساس می شود سپس زرده ی تخم مرغ را به همراه وانیل اضافه کنید و با همزن بزنید تا زرده های تخم مرغ کاملا ترکیب شود.

خمیر را از یخچال خارج کرده و داخل کیسه قنادی با ماسوره شکوفه توی سینی فر فرم داده یا خمیر را با دست شکل داده و داخل سینی فر بگذارید، سینی فر را داخل فر از قبل گرم شده به مدت 10دقیقه در دمای 160درجه بگذارید تا زیر شیرینی ها تغییر رنگ دهد. شیرینی ها را بعد از پخت از فر خارج کرده و چند دقیقه ببگذارید تا کاملا سرد شود.بعد از ذوب شکلات روی شرینی ها را تزیین و با پودر پسته یا نارگیل آن را تزیین و سرو کنید.بیش از حد شیرینی اتریشی را داخل فر قرار ندهید زیرا خشک می شود.

مایع شیرینی اتریشی را زیاد با دست ورز ندهید چون به روغن می افتد. 

شیرینی شکری کرمانشاهی

مواد لازم :

100 گرم کره

1 لیوان شکر

2 عدد تخم مرغ

1 قاشق چای خوری وانیل

2 لیوان آرد

1 قاشق چایخوری بیکینگ پودر

پودر پسته برای تزئین

طرز تهیه :

کره نرم شده و شکر را با هم زن برقی زده تا کشدار شود و بعد از آن تخم مرغ را به همراه وانیل اضافه و به مدت 3 تا 5 دقیقه هم بزیند.

آرد و بکینگ پودر الک کرده را کم کم به ترکیب تخم مرغ اضافه و هم زده تا تمام مواد یکدست و صاف شود

 فر را با حرارت 150 تا 200 درجه سانتیگراد روشن و گذاشته تا گرم شود و بعد روی سطح صافی را آرد پاشی کنید و خمیر شیرینی شکری را با وردنه به ضخامت 5/. سانتیمتر پهن کنید. قالب را در آرد زده و سپس روی خمیر قالب بزنید و در سینی ای که کاغذ روغنی انداخته اید با فاصله بچینید.

روی شیرینی شکری را با کمی پودر پسته و شکر تزیین کرده و سپس در فر به مدت 30 تا 35 دقیقه دقیقه(بستگی به فر شما دارد) گذاشته تا شیرینی ها پخته و زیرش طلائی شود. بعد از پخت شیرینی شکری را از فر خارج کرده و سرد یا گرم به همراه نوشیدنی گرم و سرد سرو کنید.

از روغن کرمانشاهی به جای کره استفاده کنید و خمیر شیرینی شکری را با پودر کاکائو و یا زعفران رنگی کنید. ماندگاری شیرینی شکری بالاست به شرط آنکه در ظرف در بسته محکم در یخچال نگهداری کنید و از مغز پسته خورد شده و گلبرگ گل رز برای تزیین روی شیرینی استفاده کنید.


فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


در تور ایروان 1403؛ از کجاها دیدن کنیم؟ در تور ایروان 1403؛ از کجاها دیدن کنیم؟ مشاهده