بازدید سایت خود را میلیونی کنید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» دستور تهیه چاشنی محبوب شور خانگی

دستور تهیه چاشنی محبوب شور خانگی

یکی از چاشنی های عالی در جهان انواع ترشی هاست .ترشی در آشپزی خاور میانه و حوزه بالکان جایگاه خاص خود را در کنار آشپزی دارد.

ترشی فرایند نگهداری میوه و سبزیجات در مایه ای مانند آب شور و سرکه به مدت طولانی را ترشی می گویند.که با استفاده از این نوع می توان از فاسد شدن بعضی از ترکیبات جلو گیری کنید.

ترشی برای نگهداری و یک چاشنی خوش طعم وعطر برای روزهایی است که این نوع سبزیجات کمتر یافت می شود و در ایران در هر شهر و استانی مردم آنجا ترشی جات مخصوص بخود را دارنند که به نوع آب و هوا و محصولات آن شهر بستگی دارد و کلا در ایران انواع ترشی جات طرفداران خود را دارد.

مواد لازم:

200 گرم پیاز ریز

250 گرم خیار قلمی

ای فروغِ ماهِ حُسن، از روی رخشان شما مطلب مرتبط ای فروغِ ماهِ حُسن، از روی رخشان شما

300 گرم هویج تازه

1/5 پیمانه سرکه

2/3 پیمانه نمک بدون ید

19 پیمانه آب ولرم

1 عدد متوسط کرفس

1 بوته سیر خشک

3 عدد فلفل سبز تند

1 عدد گل کلم

1 قاشق غذاخوری تخم گشنیز

سبزیجات تازه و معطر ترخون، کرفس، شوید از هر کدام چند شاخه

طرز تهیه:

تمامی مواد را تازه خریداری کنید. هویج را پوست بگیرید و بشویید و خرد کنید. کرفس را بشویید و برگ آن را از ساقه جدا کنید. بعد ساقه‌های کرفس را روی تخته خرد کنید (به قطعات کوچک )

گل کلم را گل‌گل (جدا) کنید. در این قسمت سیر را از پوست جدا کنید و بشویید. همه این مواد را بعد از خورد شدن روی پارچه تمیزی پهن کنید تا آبشان کامل گرفته شود.

درست کردن آب شور احتیاج داریم به آب و نمک و سرکه. در اینجا حتما باید از پیمانه مشخصی استفاده شود. اگر از یک پیمانه استانداردی استفاده کنید خیلی بهتر است. البته شما می‌توانید از هر پیمانه‌ای استفاده کنید. به عنوان مثال از یک فنجان یا یک لیوان یا یک کاسه استفاده کنید.

برای پیمانه کردن نمک و سرکه هم از همان پیمانه استفاده کنید. در کل پیمانه شما باید از  یک چیز باشد.

آب را پیمانه کردید داخل یک ظرف بریزید و بگذارید روی حرارت تا جوش بیاید. وقتی که جوشید از روی حرارت بردارید و نمک و سرکه را به آب جوشتان اضافه کنید و هم بزنید تا مخلوط شوند. در اینجا ما از نمک دانه درشت دریا بدون ید استفاده کردیم.

آب و سرکه شما خنک شوند و آب را کنار بگذارید تا بقیه مواد را آماده کنید.

در این مرحله ظرف شیشه‌ای جاداری را انتخاب کنید و تمامی سبزیجاتی را که خرد کرده بودید داخل شیشه اما به ترتیب قرار می‌دهید. به این صورت، ابتدا گل کلم و هویج خرد شده، چند حبه سیر و لابه‌لای آنها سبزیجات معطر ترخون و شوید و مرزه و ساقه کرفس و برگ کرفس قرار دهید. تخم گشنیز را هم کمی بپاشید.

تا جایی که ظرف شما جا دارد مواد سبزیجات را داخل شیشه جا دهید تا شیشه پر شود و روی همه مواد را با برگ کرفس بپوشانید و از آب جوشیده شده سرد شده داخل شیشه بریزید.

آب داخل مواد فروکش کند. اگر نیاز بود کمی دیگر آب اضافه کنید تا شیشه پر شود. بعد درِ شیشه را بسته و در محیط سرد و تاریک قرار دهید تا برسد.

شور تقریبا 10الی 20 روز زمان می‌برد تا برسد. اگر می‌خواهید شورتان سریع‌تر آماده شود، می‌توانید از آب‌نمک داغ روی مواد بریزید. به این صورت، زمانی که آب داغ ریختید داخل شیشه اجازه دهید سرد شود بعد در شیشه را ببندید. بعد از یک روز هم داخل یخچال بگذارید.

نکته: حتما از سرکه خالص استفاده کنید. دو نوع سرکه در بازار موجود است. طبیعی شامل سرکه انگور و کشمش و یک سرکه دیگر که همان سرکه سفید است بسیار رقیق و شفاف. سرکه سفید را می‌توانید در تهیه ترشی آلبالو و چغندر استفاده کنید اما در بقیه ترشی و شورها از سرکه انگور استفاده کنید.

در زمان تهیه شور متوجه شوری آب آن شدید می‌توانید آب جوشیده سرد شده را آماده کنید و کمی از آب شیشه خالی کنید و کمی به آب جوشیده شده سرکه اضافه کنید و دوباره روی شیشه بریزید. اما اگر بعد از مدتی از استفاده متوجه شوری شدید می‌توانید شورتان را هنگام استفاده زیر شیر سرد بگیرید تا شوری آن کم شود. اما هنگام درست کردن به نمک آن دقت کنید.

زمانی که می‌خواهید آب جوشیده سرد شده را روی مواد بریزید اگر ولرم باشد بهتر است در حدی که نه سرد باشد و نه طوری که دست را بسوزاند.

کسانی که دچار فشار خون بالا هستند، می‌توانند قبل از استفاده از شور مقداری از آن را داخل ظرفی پر از آب سرد قرار دهند و مقدار کمی برای مصرف را داخل آب سرد حدود نیم ساعت بخوابانند تا از شوری آن کاسته شود و بعد داخل آب کش ریخته و استفاده کنند.

شور کپک می‌زند

تمامی مواد و سبزیجات شما بعد از شست‌ و شوی کامل حتما باید خشک باشند. حتی ظرف مورد استفاده شما برای شور نباید حتی یک قطره آب داخل آن باشد. حتما باید ظرف شما خشک و تمیز و بدون نم باشد.

نکته دیگر این‌که گاهی دیده‌اید شور شما دچار لزج یا لیزی هست حتما داخل شیشه شور هوا وارد شده و یکی از علت‌های دیگر آن کم نمک بودن آن است. برای هر یک لیتر آب نصف پیمانه سرکه سفید استفاده کنید یا به طور دقیق از هر یک لیوان آبی که استفاده می‌شود، 2 قاشق غذاخوری نمک استفاده کنید.

فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر مشاهده