مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» آموزش پخت کباب کوبیده ادویه ای با سبزیجات- عربی

آموزش پخت کباب کوبیده ادویه ای با سبزیجات- عربی

 برای کباب کوبیده مناسب ترین گوشت قلوه گاه یعنی گوشت بین دنده گوسفند است. اگر بخواهید شما می توانید از راسته گوشت گوساله که چربی کمتری دارد، هم استفاده کنید، چون گوشت گوسفندچربی مورد نیاز را تامین می کند.

کوبیده را نمی توانید تنها با گوشت گوساله تهیه کنید چون بخاطر نداشتن چربی گوشت خشک می شود.گوشت را تقریبا چندین باریعنی 3 تا 4 بار چرخ کنید تا منسجم شود.

 پیازها نباید هیچ آب اضافی داشته باشد، چون آب داشتن پیاز باعث ریخته شدن کباب بر روی حرارت می شود.

 نمک و فلفل و پیاز را با هم به گوشت اضافه کنید و حتی می توانید از زعفران آب کرده هم استفاده کنید.برای داشتن کباب خوشمزه و خوش رنگ فقط باید کمی حوصله و تحمل داشته باشید و مواد اولیه را بدقت به ترکیب اضافه کنید و آتش منقل هم گیرا باشد و شعله دار نباشد که کباب ها را بسوزاند.

مواد لازم : برای 8 سیخ

1 کیلو 360 گرم گوشت چرخ شده ، گوشت گاو 80٪، 20٪ چربی

هر آنچه باید درباره لینوکس بدانید: مقدمه ای برای مبتدیان مطلب مرتبط هر آنچه باید درباره لینوکس بدانید: مقدمه ای برای مبتدیان

1/4 فنجان جعفری تازه، ریز خرد شده

1/2 فنجان پودرنان خشک

   2 عدد پیاز بزرگ، رنده و آب گرفته شده

   2 قاشق غذا خوری نعنا تازه، ریز خرد شده

   2 حبه سیر، ریز چرخ کرده

   2 عدد تخم مرغ، به آرامی زده شده

   2 قاشق چای خوری نمک کوشر

   1 قاشق چای خوری فلفل

   1 قاشق چای خوری زردچوبه 

   1 قاشق چای خوری پودر زیره سیاه

 1 قاشق چای خوری پودر دانه گشنیز

   2 قاشق غذا خوری سماق

طرز تهیه :

پیاز را رنده کرده وتوی صافی بریزید وگذاشته تا آب آن خارج شود . گوشت چرخ کرده، جعفری، نعناع، ​​سیر، تخم مرغ، پودرنان، نمک، فلفل، زردچوبه، پودرزیره سبز، پودرگشنیز و سماق را با پیاز در ظرفی بریزید وخوب با هم ترکیب و ورز دهید. 

مخلوط را به 8 قسمت تقسیم و به شکل دراز و استوانه باریک درست کنید. گوشت روی سیخ کباب زده وبا انگشتان دست آن را به روی سیخ محکم وحالت دهید.

 اگر گوشت را بدون سیخ خواستید. آماده کنید.در یک تابه مسطح کمی با روغن فقط چرب کرده و بعد گوشت را به ضخامت 5/0 سانت پهن کنید. روی آتش مستقیم و یا روی حرارت قرار داده وهر طرف آن را به مدت 4 دقیقه گذاشته تا پخته وبرشته شود. شما میتوانید در کنار برنج ویا ماست ترکیب شده وسبزی وگوجه فرنگی و فلفل تزیین وسرو کنید.

نکاتی درباره گوشت:

مناسب ترين گوشت برای پخت کباب کوبيده، گوشت قلوه گاه (گوشت بين دنده ها) گوسفند است. در صورت تمايل به استفاده از گوشت گوساله بهتر است راسته را انتخاب کنيد که چربی کمتری دارد چرا که چربی مورد نياز توسط گوشت گوسفندی تامين ميشود. پخت كباب كوبيده با گوشت گوساله به‌تنهايی امكان ندارد زيرا گوشت گوساله فاقد چربی لازم است. البته استفاده از قسمت‌های خيلی چرب گوشت گوسفند نيز برای پخت كباب كوبيده و سلامتی شما مناسب نيست.

گوشت خريداری شده بايد حتما چندين بار (دست کم 4 بار) چرخ شود. اين کار به ورز داده شدن گوشت کمک کرده و از متلاشی شدن کباب شما جلوگيری می کند.

روش آماده سازی و عمل آوری

ابتدا كاسه بزرگی آماده كرده و پيازها را پس از پوست كندن و شستن با رنده ريز در آن رنده كنيد.

مقدار پياز نبايد زياد باشد چراکه گوشت را آبدار کرده و موجب ريختن آن به هنگام پخت ميشود و ديگر اينکه کباب را شيرين و بد مزه ميکند.

پیاز رنده شده را در یک صافی بریزید و تمام آب آن را کاملا بگیرید تا خشک شود.گوشت چرخ كرده را همراه با نمک و فلفل به پياز رنده شده اضافه كنيد.

نکته: افزودن فلفل تنها برای گرفتن بوی بد گوشت است و نبايد موجب تند شدن غذای شما شود.

زعفران ساييده شده را نيز در كمی آب‌جوش حل كرده و در اين مخلوط گوشتی بريزيد و با دست‌تان مواد را خوب ورز دهيد تا مايه كباب حالت چسبنده پيدا كند. همانطور که گفته شد اين چسبندگی راز موفقيت شما در پخت اين کباب است بنابراين گوشت را آنقدر ورز دهيد که بتوانيد با يک حرکت همه آن را از داخل ظرف بلند کنيد و گوشت جدا نشده و نريزد. سپس مخلوط گوشتی را به مدت 2 تا 3 ساعت در يخچال و يا بيرون از آن قرار دهيد تا اصطلاحا عمل آيد.

يخ كردن كباب هم بايد توجه داشته باشيد که از سيخ هاي پهن برای پخت اين کباب بايد استفاده کنيد.

قبل از اينکه شروع به کار کنيد هم مقدماتی لازم است. ابتدا در كاسه كوچكی مقداری آب سرد بريزيد و كنار دست‌تان قرار دهيد.

حالا پيش از برداشتن مايه كباب دست‌تان را در آب خيس كرده، یک مشت از مايه را برداريد و به شكل دوک درآوريد؛ سپس همان‌طور كه مواد در دست راستتان قرار دارد، سيخ را روی مايه دوكی بگذاريد و شروع به پوشاندن سطح سيخ با مايه كباب كنيد.

در پايان دوباره دستتان را در آب سرد فرو كنيد و روی سيخ فشار دهيد تا اثر انگشتان شما بر گوشت باقی بماند. حالا ابتدا و انتهای كباب را به سيخ بچسبانيد و كناری بگذاريد. همين كار را درباره همه مواد و سيخ‌ها انجام دهيد.

اکنون آتش را بر پا كرده، سيخ‌ها را روي آن قرار دهيد. دقت کنيد که اگر آتش را توسط ذغال و هيزم داير کرده ايد بايد صبر کنيد تا شعله آن فروکش کرده و تنها ذغال گداخته در منقل شما وجود داشته باشد.

 اين برای اين است که در صورتی که از مواد اشتعال زايی همچون نفت استفاده کرده باشيد، بوی آن از بين رفته و غذای شما بد بو نشود و يا اينکه دوده هيزم و يا زغال شما به طور کامل سوخته باشد و بر روی غذای شما ننشيند.

سپس سيخ های کباب را روی آتش بچينيد. فقط به خاطر داشته باشيد كه ابتدا بايد سيخ ها را مرتب و با دقت به دفعات بچرخانيد تا گوشت خودش را بگيرد؛ وگرنه به دليل خام بودن يک طرف کباب و سفت شده طرف ديگر کباب متلاشی شده و بر روی آتش ميريزد. وقتی گوشت كمی برشته شد، ديگر باد زدن لازم نيست.

نكته: با وجود اينكه طبق اين دستور ديگر نبايد نگران ريختن كباب باشيد ولی برای اطمينان بيشتر يكی دو تخم‌مرغ به مايه كباب اضافه كنيد.

فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر مشاهده