بازدید سایت خود را میلیونی کنید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» آموزش قطاب شیرینی سنتی یزد

آموزش قطاب شیرینی سنتی یزد

یزد یکی از شهرهایی است که نام آن با مزه شیرینی های خوشمزه اش عجین شده و در میان ایرانیان از طرفداران و شهرتی فراگیر برخوردار گشته است. برخی از این شیرینی های لطیف و دوست داشتنی عبارتند از: باقلوا، قطاب، انواع لوز، حاجی بادام، کیک یزدی که طعم اصیل و دلنشین آن ها از دل مهربان مردم این سرزمین وام گرفته شده و بی شک هرچه از دل برآید بر دل نشیند.

مواد لازم:

1/2 لیوان روغن جامد

2 لیوان آرد

1 لیوان ماست

2 عدد زرده تخم‌مرغ

هر آنچه باید درباره لینوکس بدانید: مقدمه ای برای مبتدیان مطلب مرتبط هر آنچه باید درباره لینوکس بدانید: مقدمه ای برای مبتدیان

1 قاشق مربا خوری بکینگ پودر

مواد میانی قطاب

1/4 قاشق چایخوری پودر هل

1/3 فنجان گلاب

1 لیوان گردو، بادام، پسته و فندق چرخ شده

1 لیوان پودر شکر

طرز تهیه :

برای تهیه قطاب می‌توانید از هر مغزی به تنهایی یا مخلوط چند مغز استفاده نمایید. مغز‌ها را چرخ کرده و با پودر شکر و پودر هل و گلاب مخلوط کرده و به صورت خمیر درآورید.


برای تهیه خمیر قطاب

هم ابتدا، ماست و بکینگ پودر را با هم مخلوط کنید و در ظرف گودی بریزید. زرده‌های تخم‌مرغ و روغن را به آن اضافه کنید و مواد را کاملا مخلوط کنید تا خمیری لطیف به دست آورید. خمیر را در ظرف دربسته بگذارید و دو ساعت به آن استراحت دهید.


در مرحله بعد خمیر را روی سطح صاف به قطر چند میلی باز کنید و با لیوان یا قالب گرد، قالب بزنید و از مواد میانی، روی خمیر قالب زده شده بریزید و آن را به صورت گل جمع کنید و بپیچید که مواد از آن بیرون نریزد.


در ظرف گودی مقداری روغن بریزید و آن راخوب داغ کنید و قطاب‌های پیچیده شده را در روغن داغ سرخ کنید و در صافی بگذارید تا روغن اضافی آنها کشیده شده و سرد شوند.سپس روی آنها پودر شکر بپاشید و در ظرف مناسب در بسته بگذارید.

نکته :

 تنوع شیرینی‌های سنتی یزد خیلی زیاد است، به همین خاطر هم به یزد، شهر شیرینی ایران می‌گویند. اما بین ده‌ها شیرینی، قطاب حرف اول و آخر را می‌زند. قطاب یزد به خاطر عطر و طعم و اندازه‌اش محبوب قلب‌ خیلی‌هاست، قطاب را با آرد، زرده تخم مرغ، روغن و شکر درست می‌کنند و داخلش را با پودر قند، خلال بادام، پودر هل و گلاب پر می‌کنند. عمر اولین قطاب‌ها به بیش از 100سال پیش و ظهور اولین کارگاه‌های شیرینی‌پزی در یزد برمی‌گردد.

فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر مشاهده