بازدید سایت خود را میلیونی کنید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» آموزش و تهیه ساندویچ ماهی سوخاری

آموزش و تهیه ساندویچ ماهی سوخاری

 ماهی آبزی مقوی و دارای ارزش غذایی بالا به تنهایی دارا است و باعث خاص بودن ماهی آن را دربین مواد غذایی دارای اهمیت کرده و نوع چربی آن مصرف این ماهی را خاص تر کرده است.ماهی از نظر چربی با سایر چربی های حیوانی دیگر متفاوت است ، سعی کنید از زیاده روی در مصرف چربیهای حیوانی است که باعث بیماری های قلبی و عروقی می شود.

چربی که در ماهی و آبزیان دیگری وجود دارد ولی نه تنها باعث افزایش کلسترول ، عوارض قلبی و عروقی نمی شود بلکه به رفع آنها هم کمک می کند. ماهی یکی از منابع خوب آهن است ، که برای خون سازی و حفظ مقاومت بدن در برابر بیماری و میکروب ها نقش مهمی دارد.

چربی ماهی از نظر ترکیبی با سایر چربی های حیوانی فرق می کند.چربی ماهی دارای ویژگی خاصی است که همین امر موجب شده تا ماهی دربین سایر مواد غذایی دیگر حائز اهمیت است.نباید با مصرف چربی های حیوانی سلامتی بدن را به خطر بیاندازید.چون باعث گرفتگی رگه های قلب و عروق شده ودر نهایت منجر به سکته قلبی و مغزی می شود.

  

موادلازم : برای 2 نفر

1/4 فنجان پودر سوخاری

1/4 فنجان آرد ذرت زرد

1/2 قاشق چای خوری پودرسیر

1/4 قاشق چای خوری فلفل قرمز

1/4 قاشق چای خوری پودر پیاز

1/4 قاشق چای خوری نمک

1/4 قاشق چای خوری فلفل سیاه

  2 قاشق غذا خوری آرد ساده

 1 قاشق چای خوری پودر اورگانو


موادلازم : برای ماهی

1/4 فنجان آرد همه منظوره

1/4 فنجان کره با روغن زیتون

  1 عده تخم مرغ، به آرامی زده شده

  2 برش فیله ماهی

  2 عدد نان باگت

  1 فنجان کاهوخرد شده برای تزیین

  6 برش گوجه فرنگی برای تزیین

     کمی سس دلخواه یا سس تاتار

طز تهیه:

آرد و تخم مرغ زده شده را در ظرف های جداگانه بریزید و بعد پودر سوخاری را با آرد ساده ، پودر پیاز، اورگانو نمک ، فلفل سیاه، آرد ذرت ، پودر سیر و فلفل قرمز در یک ظرف بریزید و با هم ترکیب کرده و کنار بگذارید.

سپس فیله های ماهی را در آرد و بعد در تخم مرغ زده شده بزنید. سپس توی پودر مخلوط سوخاری زده ودو طرف ماهی را خوب پوشش دهید.

روغن را درتابه بریزید وروی حرارت گذاشته تا داغ شود وبعد فیله های ماهی را توی تابه چیده ودو طرف آن را گذاشته تا سرخ وطلایی شود.

توی نان باگت را با سس دلخواه پوشش دهید وحلقه های گوجه فرنگی را روی سس چیده واز برگ کاهو روی گوجه بریزید ویک فیله ماهی راروی ترکیب توی نان قرار داده وبا سس دلخواه سرو کنید.


درباره ماهی

اسیدهای چرب امگا 3 موجود در روغن ماهی برای فعالیت درست سیستم عصبی، مهم و حیاتی هستند و در رژیم‌ هایی كه جهت كاهش كلسترول‌، كاهش وزن و جلوگیری از سرطان تجویز ميشوند، باید حتما اهمیت جذب كافی اسیدهای چرب امگا 3 را در نظر باید گرفت.

ماهی از منابع غنی فلوئور در سلامت و استحكام دندان‌ها و در پيشگيری و پوسيدگی دندان تاثير مهمی دارد. پس با مصرف ماهی ميتوانيم به سلامت و استحكام دندان‌های خود كمک كنيم. فلوئور همچنين در پيشگيری از استئوپروز يا پوكی استخوان موثر است. 

ماهی دريا از بهترين منابع يد به حساب مي‌آيد. يد يکی از مواد مغذی است كه تاثير مهمي‌ در سلامت انسان دارد. يد در رشد آثار قابل‌ توجهی دارد و كمبود آن موجب اختلال در رشد، كوتاهی قد ميشود. بنابراين مصرف ماهی به مقدار كافی در دوران رشد ضروری است.

 ید همچنين در تكامل سيستم عصبی نقش مهمی ‌دارد و چنانچه خانم‌ها در دوران بارداری مبتلا به كمبود شديد يد باشند، كودكانشان علاوه بر اختلال در رشد جسمی دچار عقب افتادگی ذهنی نيز ميشوند و اين مشكل تا آخر عمر گريبان‌گير آنها خواهد شد. همچنين كمبود يد در شير مادر ميتواند منجر به اختلال در رشد جسمی و ذهنی كودک شيرخوار بشود.

مصرف ماهی 2 تا 3 بار در هفته در برنامه غذايی مادران باردار و شيرده ميتواند آثار مثبتی در رشد جسمی و ذهنی جنين و نوزاد داشته باشد. نقش ديگری كه يد در سلامت انسان به عهده دارد، تاثير آن در متابوليسم مواد انرژی زا است.

كمبود يد موجب كاهش متابوليسم مواد انرژی زا در بدن شده و در نتيجه منجر به افزايش وزن و چاقی مي‌شود. يد در توليد مثل نيز موثر است و افراد مبتلا به گواتر ناشی از كمبود يد دچار اختلال در توليدمثل خواهند شد. مصرف ماهی و آبزيان ميتواند نياز انسان را به يد تامين كرده و از بروز عوارض ناشی از كمبود يد پيشگيری كند. 

 

ماهی از منابع خوب فسفر محسوب مي‌شود. فسفر ماده‌ايی است كه همراه كلسيم در سلامت و استحكام استخوان‌ها تاثير مهمي‌ دارد. ماهيهایی كه با استخوان مصرف ميشوند، مانند ماهی كيلكا و ساردين علاوه بر خواصی كه برای انواع ماهيها ذكر شد حاوی مقدار قابل توجهی كلسيم نيز هستند. بنابراين در رشد، استحكام و سلامت استخوانها و دندانها موثرند. ماهی و آبزيان با داشتن خواص تغذيه‌ای بسيار خوب میتوانند قسمت بيشتر نيازمنديهای تغذيه‌ای ما را تامين كنند. علاوه بر آن، به علت داشتن تركيبات خاصی كه در چربی بدن ماهيها وجود دارد، در پيشگيری از بسياری امراض و كنترل و درمان بيماريهای مختلف نقش مهمی به عهده دارند. 

ساردين‌، اسيدهاي چرب ضروري موجب جلوگيري از لخته شدن و چسبيدن پلاكت‌های خونی (به فرم پلاكهای غنی از كلسترول) به سطح داخلی عروق ميگردند. 

اكثر حملات قلبی به علت ايجاد لخته‌های خونی در سرخرگها و سياهرگها و جلوگيری از جريان مناسب خون در رگ‌ها، صورت مي‌پذيرد. اسيدهاي چرب امگا 3 همچنين ميتوانند در كاهش التهاب در بيماريهای نظير آرتريت روماتوئيد نقش داشته باشند. 

بدن تمام ماهيهای آبهای عميق حاوی چربيهای امگا3 است. بدن ميگو، خرچنگ دريايي و صدف خوراكی نيز به اندازه ماهي آب‌های آزاد حاوي اسيدهای چرب امگا3 است. ماهيهای غير‌ پرورشی اسيد چرب امگا 3 خود را به واسطه خوردن جلبكها و پلانكتون‌ها و ماهيهای ديگر به دست می آورند. اگر رژيم غذايی ماهيهای پرورشی حاوی اسيدهای چرب امگا3 نباشدرشد اين ماهيها متوقف ميشود به همين علت پرورش‌دهندگان ماهی اين ماده مغذی را به غذاهای ماهی می افزايند.

از اين رو ميتوان گفت كه ماهيهای پرورشی و درياييی از لحاظ مقدار اسيد‌های چرب امگا3 تفاوتی با هم ندارند. روغن ماهی برای بهبود بیماری قلبی بسیار مفید است.

روغن ماهی حاوی نوعی چربی به‌ نام چربی‌های امگا 3 با خاصیت پايين آوردن تری گلیسیرید خون است. روغن ماهی به رژیم غذایی بیماران قلبی اضافه شود.

نکاتی در باره از بین بردن بوی زهم ماهی که امیدوارم در رابطه با تهیه ماهی در غذاهای مختلف بکارتون بیاید.

در هنگام پخت ماهی در فر، پوست ماهی به سینی فر نچسبد، بهتر است ماهی را روی صفحه‌ سیلیکونی یا سینی تفلون و یا سینی را چرب کرده و قدری آرد سمولینا یا آرد سوخاری درشت روی سینی بپاشید. برای بوی ماهی از دست زدوده شود بهتر است دست های خود را با محلول سرکه و آب و یا آب و نمک بشویید.

مرینت کردن ماهی با زعفران برای زدودن بوی زهم ماهی مزه دار کردن آن است. یکی از رایجترین راهها آغشته کردن ماهی به مخلوطی پودری شامل زعفران زرچوبه پودر سیر نمک و فلفل سیاه به تنهایی یا به همراه آرد سفید است.

ادویه ماهی و زردچوبه مرینت کردن گوشت ماهی قبل از سرخ کردن ماهی را در مخلوط آرد، زردچوبه، ادویه‌ی ماهی، نمک و فلفل بغلتانید، سپس آن را در روغن سرخ کنید.

فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر مشاهده